Czy kadrowa i księgowa to to samo?

Kadrowa vs księgowa … dla bardzo wielu osób są to wyrazy bliskoznaczne, określające tę samą osobę, wykonującą jeden rodzaj czynności. W praktyce jednak absolutnie tak nie jest!

Księgowa to osoba zajmująca się ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych danego podmiotu, odpowiedzialna za całą dokumentację finansową firmy, na podstawie np. faktur sprzedaży i zakupu ustala przychód i dochód firmy, kontroluje koszty, rozlicza VAT i CIT, przygotowuje sprawozdania finansowe i bilanse. To ktoś, kto prowadzi zapisy wszystkich zdarzeń finansowych w naszej firmie i sprawdza czy ogólnie firma przynosi zyski czy straty.

Kadrowa natomiast jest osobą odpowiedzialną za zatrudnianie ludzi, przygotowywanie dla nich odpowiednich dokumentów (jak np. umowy o pracę), pilnowanie i rozliczanie z przysługujących pracownikom uprawnień pracowniczych i rodzicielskich. Czasami kadrowa prowadzi rekrutacje, czasami jej stanowisko połączone jest z również z naliczaniem wynagrodzeń. Nie jest jednak księgową! Podobnie jak osoba pracująca w dziale sprzedaży odpowiedzialna za wystawianie faktur klientom nie jest księgową, tak samo księgową nie jest kadrowa czy płacówka – czyli osoba odpowiedzialna za rachubę płac.

Dlaczego jest to takie ważne?

Pomimo tego, że większości ludzi, w tym nawet ministrom, mylą się te stanowiska – w rzeczywistości kadrówka nie zastąpi księgowej, a księgowa nie zastąpi kadrowej.

Każda firma potrzebuje księgowości i każda firma zatrudniająca co najmniej kilku pracowników, potrzebuje kadrowej. Jeżeli bowiem nasz stan zatrudnienia zaczyna wychodzić z ramki jednego zleceniobiorcy i wynagrodzenia minimalnego – pojawiają się obowiązki pracodawcy, możliwe kontrole z Inspekcji Pracy, ZUS, PFRON czy Urzędu Skarbowego. Tu już nie na wszystkie pytania księgowość będzie w stanie odpowiedzieć.

Katarzyna Paczkowska

Jeżeli jesteś ciekawa / jesteś ciekawy jakie dokładnie zadania wchodzą w zakres obowiązków kadr i płac – zapraszamy cię do tych artykułów:

I TU LINK DO ZAKRES CZYNNOŚCI DZIAŁU KADROWO-PŁACOWEGO

A tu link do artykułu mówiącego o tym, jakie uprawnienia przysługują pracownikowi i na czym w związku z tym musi się znać oraz o czym pamiętać osoba zatrudniona w dziale kadrowo-płacowym.

Oraz obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj równie ważne artykuły: