Obowiązki pracownika

Zatrudniając pracowników trzeba znać ich uprawnienia, wiedzieć jakie obowiązki w związku z zatrudnieniem ciążą na pracodawcy, ale jednocześnie jakie obowiązki ciążą na zatrudnionym pracowniku. Ma on bowiem nie tylko uprawnienia, ale przepisy obligują go do wykonywania pewnych czynności lub do powstrzymania się przed innymi.

Jakie szczególne obowiązki ma pracownik?

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zobowiązany jest w szczególności:

  1. Wykonywać pracę starannie i sumiennie oraz stosować się do poleceń przełożonych. Oczywiście polecenia takie nie mogą pozostawać w sprzeczności z przepisami prawa ani z zawartą umową o pracę.
  2. Przestrzegać obowiązujących w zakładzie pracy regulaminów i ustalonego porządku.
  3. Przestrzegać przepisów BHP a także przepisów przeciwpożarowych.
  4. Brać udział w obowiązkowych szkoleniach i poddawać się obowiązkowym badaniom oraz jeżeli przepisy tego wymagają – szczepieniom.
  5. Chronić mienie zakładu pracy.
  6. Dbać o dobro zakładu pracy.
  7. Zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
  8. Przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach.
  9. Przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

W niektórych zakładach pracy pracodawcy oprócz kodeksowego obowiązku chronienia mienia zakładu pracy, dbania o dobro zakładu pracy oraz zachowania w tajemnicy informacji szczególnych, wprowadzają dodatkowo zakaz konkurencji. Kodeks pracy zezwala na tego typu ograniczenie, jednak muszą zostać spełnione dodatkowe warunki.

Przede wszystkim pracodawca musi określić co według niego jest działalnością konkurencyjną oraz w jakim czasie pracownikowi nie wolno takiej działalności podejmować.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, w zasadzie nie będzie ponosił z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, a jego interesy będą dodatkowo chronione. Jeżeli jednak pracodawca chce wprowadzić zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, musi w tym celu podpisać dodatkową umowę, określić w niej jakie działania uznaje za konkurencyjne, jak długo pracownikowi nie wolno takich działań podejmować oraz jakie odszkodowanie będzie przysługiwało pracownikowi w związku z nałożonymi na niego ograniczeniami.

Naruszenie przez pracownika tak ustalonych zasad daje pracodawcy prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem. Warto tu wspomnieć, że w uprawnieniach pracodawcy mieści się w tym przypadku również odszkodowanie jakie pracownik lub były pracownik może być zobowiązany do wpłacenia na rzecz pracodawcy.

Katarzyna Paczkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj równie ważne artykuły: